Student’s Achievement

D ZONE WINNERS (2016-17)

1. SREECHAND & TEAM – I PRIZE in Kolkkali

2. HASHIR & TEAM -I PRIZE inVattappattuIII B.Com. Co-Operation)- II PRIZE in Collage

3. MUDASSIR & TEAM -I PRIZE in Arabanamuttu

4. NISANA & TEAM – I PRIZE in Oppna

5. AKSHAY & TEAM –  PRIZE in Parichamuttukali

6. SHAHMA T S -I PRIZE in Arabic story

 

7. NISSAMUDHEEN & TEAM – II PRIZE in Duffmuttu

 

 

INTER ZONE WINNERS
(2015-16)

1. FIRDOUS K A (I M.Sc. Botany) – I PRIZE in Malayalam Essay Writting

2. ANEESH (III B.Com. Co-Operation) – II PRIZE in CollageIII B.Com. Co-Operation)- II PRIZE in Collage

3. BINSY C B (III B.Com. Co-Operation) – III PRIZE in Malayalam Story Writting

4. NIZAMUDHEEN C H & Party – I PRIZE in Daffmuttu

5. ABDUL HALEEM K A & Party – II PRIZE in Arabanamuttu

6. HASHIR BASHEER & Party – III PRIZE in Vattappattu

 

SPORTS

1. ABHAY M M – Inter University Soft Ball Tournament (Represented Calicut University)

2. SYAMJITH K S – Inter University Soft Ball Tournament (Represented Calicut University)

3. ANURAG V S – Pecipello Championship (Represented Kerala Team)

4. PRANAV K K – Pecipello Championship (Represented Kerala Team)

5. ARUN KUMAR – Pecipello Championship (Represented Kerala Team)

6. ADARSH K – All India Junior Volleyball Championship (Represented Kerala Team)

7. SACHIN THOMAS, NIJIL ANAND, KISHORE KRISHNAN(II B.Com.)- participated in National level Volleyball Championship

N.C.C

1. AMAL DEV (III B.C.A) – Participated in Republic Parade at New Delhi representing N.C.C Kerala Battalion

2. ASWATHI T K (B.A. Economics) – Participated in National Integration Camp held at Bodhgaya, Bihar

3. RESHMA K M (B.Sc. Botany) – Participated in National Integration Camp held at Bodhgaya, Bihar

4. NESMA FATHIMA – All India Trekking Camp, Rajasthan

5. SWATHI RAVEENDRAN (B.Com. Co-Operation) – All India Trekking Camp, Rajasthan

6. RAIHANATH V S (B.Sc. Aquaculture) -Participated in Thalsainik Camp held at New Delhi and secured two Gold medals

7. AUGNAS JOHNSON (B.Sc. Physics) – Participated in Thalsainik Camp held at New Delhi.

8. AFSAL P A (B.Com. Computer Application) – Participated in Thalsainik Camp held at New Delhi.

N.S.S

1. MOHAMMED RAFI – Participated in the N.S.S Adventure Camp held at Manali, Himachal Pradesh (2013- 14)

2. RUWINSHA KHAN – Participated in the N.S.S Adventure Camp held at Manali, Himachal Pradesh (2013-14)

3. 10 N.S.S VOLUNTEERS Participated in International Workshop on Paliative Care held at Bhuvaneswar, Orissa (2013-14)

4. ALFEENA – Participated in N.S.S. National Integration Camp held at JAIN University, Rajasthan (2014-15)

5. THASLEEMA– Participated in N.S.S. National Integration Camp held at JAIN University, Rajasthan (2014- 15)

6. ARJUN – Participated in N.S.S. National Integration Camp held at JAIN University, Rajasthan (2014- 15)

NET, SET, JRF

 1. HABEEBMON K C (M.Sc. Plant Science)- CSIR JRF(NET)

AWARDS

1. SHEEBA V A (M.Sc. Plant Science )- Prof. Sivarajan Memorial Award for securing Highest mark in Taxonomy paper under Calicut University

2. HABEEB MON K C (M.Sc. Plant Science) – Best Paper Presentation Award in National Seminar conducted by KKTM College, Kodungallur

3. SABIN P Q – Best Poster Presentation Award in National Seminar conducted by KKTM College, Kodungallur