D ZONE WINNERS (2016-17)


SREECHAND & TEAMI PRIZEin Kolkkali
HASHIR & TEAM I PRIZEinVattappattuI
MUDASSIR & TEAM I PRIZEin Arabanamuttu
NISANA & TEAMI PRIZEin Oppna
AKSHAY & TEAMI PRIZEin Parichamuttukali
SHAHMA T SI PRIZEin Arabic story
NISSAMUDHEEN & TEAMII PRIZEin Duffmuttu

INTER ZONE WINNERS (2015-16)


FIRDOUS K AI M.Sc. BotanyI PRIZEin Malayalam Essay Writting
ANEESHIII B.Com. Co-OperationII PRIZEin CollageII
BINSY C BIII B.Com. Co-OperationIII PRIZEin Malayalam Story Writting
NIZAMUDHEEN C H & PartyI PRIZEin Daffmuttu
ABDUL HALEEM K A & PartyII PRIZEin Arabanamuttu
HASHIR BASHEER & Party III PRIZE in Vattappattu

SPORTS


2017-2018

Name Of Award/  Medal National/State/ University/Dist Sports/Event Aadhar/ Admission No Name Of Student
*Bronze

 

*Participation

 

*Gold

 

*Gold

*University Inter Zone Championship

*All Kerala Senior Championship

*District Senior Champioship

*University D-Zone Championship

Volleyball 17209 Ibin Jose

 

*Participation

 

*Participation

 

*Participation

 

*Gold

 

* All India Inter University Meet

*All India Senior Championship

*All Kerala Senior Championship

*District Senior Championship

Softball 17146 Abhay M.M.

 

*Participation

 

*Gold

 

*Bronze

 

*Gold

 

*Gold

 

*Gold

 *South Zone Inter University Meet

*All Kerala Youth Championship

*University Inter Zone Championship

*District Youth Championship

*University D-Zone Championship

*District Senior Championship

Volleyball 17208 Adarsh K.

 

*Participation

 

*Participation

 

*Bronze

 

*Gold

 

*Gold

 

*Gold

*South Zone Inter University Meet

*All India Youth Championship

*Univrsity Inter Zone Championship

*District Youth Championship

*University D-Zone Championship *District Senior  Championship

Volleyball 17223 Nirmal George

 

*Participation *All India Inter University Meet Baseball 17146 Abhay M.M.

Iiibsc Aquaculture

*Participation

 

*Gold

 

*Bronze

 

*Gold

 *South Zone Inter University Meet

*All Kerala Youth Championship

*University Inter Zone Meet

*University D-Zone Championship

Volleyball 1010 Sreerag P.

Iiibcom Finance

 

*Participation

 

*Gold

 

*Bronze

 

*Gold

 

*Gold

*South Zone Inter University Meet

*All Kerala Youth Championship

*University Inter Zone Championship

*District Youth  Championship

*University D-Zone Championship

Volleyball 17203 Sachin Thomas

Iii

*Gold

 

*Bronze

 

*Gold

 

*Gold

*All Kerala Youth Championship

*University Inter Zone Championship

*District Youth Championship

*University D-Zone Championship

  Volleyball 17202 Kishor Krishnan A.

 

*Participation

 

*Bronze

 

*Gold

*All India Senior Championship

*All Kerala Senior Championship

*District Senior Champioship

Throw Ball 17143 Pranav K.K.

 

*Participation

 

*Gold

 

*Bronze

 

*Gold

 

*Gold

*All India Youth Championship

*All Kerala Youth Championship

* University Inter Zone Championship

*University D-Zone Championship *District Youth Championship

Volleyball 17216 Nijil Anand N.S.

 

*Bronze

 

*Gold

* University Inter Zone Championship

*University D-Zone Championship

Volleyball 17959 Lijoy Robin P.

 

*Bronze

 

*Gold

 

*Participation

* University Inter Zone Championship

*University D-Zone Championship

* All Kerala Senior Championship

 

Volleyball 17957 Alexander

 

*Bronze

 

*Gold

* University Inter Zone Championship

*University D-Zone Championship

Volleyball 17442 Rahulraj M.

 

*Bronze

 

*Gold

* University Inter Zone Championship

*University D-Zone Championship

Volleyball 833 Mohammed Shahil P.N.

 

*Bronze

 

*Gold

* All Kerala Senior Championship

* District Senior Championship

Throw Ball 17446 Ammar Ibnu Ayyoob K.A.
*Bronze

 

*Gold

*All Kerala Senior Championship

*District Senior  Championship

Throw Ball 17445 Sujith Jeevanand K
*Participation

 

*Participation

 

*Bronze

*All Kerala Junior Championship

* All Kerala Senior Championship

* University Inter Zone Championship

Softball 17930 Sandeepraj V.D.

Iiibcom

*Participation

 

*Participation

 

*Bronze

*All Kerala Junior Championship

*All Kerala Senior Championship

* University Inter Zone Championship

Softball 17920 Jibinpal V.J.

 

*Participation

 

*Bronze

 

*Participation

 

*Gold

*All India Inter University Meet

* University Inter Zone Championship

*All Kerala Senior Championship

* District Junior  Championship

Softball 17446 Ammar Ibnu Ayyoob K.A.

Iibsc Physics

*Bronze

 

*Gold

*University Inter Zone Championship

* District Junior  Championship

Softball 17431 Nandakrishna K.S.

Iibsc Physics

*Bronze

 

*Participation

 

*Gold

*University Inter Zone Championship

* All Kerala Junior Championship

* District Junior  Championship

Softball 17441 Aswin V.S.

Iibsc Physics

*Bronze

 

*Gold

*University Inter Zone Championship

*District Junior  Championship

Softball 17445 Sujith Jeevanand K

Iibsc Maths

*Bronze

 

*Gold

*University Inter Zone Championship

*District Junior  Championship

Softball 17443 Jishnu C.R.

Iibsc Botany

*Silver * University Inter Zone Championship Wushu 1477 Adhnan P.T.

Ibba

*Silver * University Inter Zone Championship Wushu   Ihlas K.M.

Iibba

*Silver * University Inter Zone Championship Wushu 1509 Muhamed Rizin

Imass

*Bronze *University Inter Zone Championship Wushu 1374 Aswin P.C.

Ifinance

*Bronze *University Inter Zone Championship Softball 17927 Muhammed Sahad N.M.  Ibsc Maths
*Bronze *University Inter Zone Championship Softball 1545 Abhijith A.S.

Ibba

*Bronze *University Inter Zone Championship Softball   Ramshad P.P

Iibba

*Bronze *University Inter Zone Championship Softball 17932 Irshad T.S.

Ibsc

*Bronze *University Inter Zone Championship Softball 1178 Shahil M.

Iimass

*Bronze *University Inter Zone Championship Softball 17942 Muhammed Sharshad M.   Imat
*Bronze *University Inter Zone Championship Softball   Hashim.P
*Bronze *University Inter Zone Championship Softball 833 Mohammed Shahil P.N.   Iiibba
*Bronze *University Inter Zone Championship Softball 17851 Zainul Abid P.M.

Ibsc  Aqua

*Bronze *University Inter Zone Championship Softball 17143 Pranav K.K.
*Silver *All Kerala Senior Championship Rugby 17441 Aswin V.S.
*Silver *All Kerala Senior Championship Rugby 17445 Sujith Jeevanand K
*Silver *All Kerala Senior Championship Rugby 17431 Nandakrishna K.S.
*Silver *All Kerala Senior Championship Rugby 17930 Sandeepraj V.D.
*Silver *All Kerala Senior Championship Rugby 1178 Shahil M.

Iiba Mass

*Silver *All Kerala Senior Championship Rugby 17920 Jibinpal V.J.

I Ba

*Bronze

 

*Gold

*All Kerala Senior Championship

*District Senior  Championship

Throw Ball 17930 Sandeepraj V.D.
*Bronze

 

*Gold

*All Kerala Senior Championship

*District Senior  Championship

Baseball 17445 Sujith Jeevanand K
 

*Bronze

 

*Gold

 

*All Kerala Senior Championship

*District Senior  Championship

 

Throw Ball

 

17431

 

Nandakrishna K.S.

*Gold *District Senior  Championship Throw Ball 1178 Shahil M.
*Gold *District Senior  Championship Throw Ball 17146 Abhay M.M.
*Gold *District Senior  Championship Throw Ball 17446 Ammar Ibnu Ayyoob K.A.
*Gold *District Senior  Championship Throw Ball 17441 Aswin V.S.

The number of Individual Representation in DISTRICT TEAM, STATE TEAM, UNIVERSITY TEAM and NATIONAL CAMP

Year District State University National Camp

 

2012-2013 Volleyball-2

Softball-1

     
2013-2014 Volleyball-1 Softball-1 Baseball-1      
2014-2015 Softball-1 Baseball-5      
2015-2016 Volleyball-8 Softball-3 Throw Ball-5 Cricket-3  Volleyball-3 Softball-1 Throw Ball-3 Cricket-3

Pesapallo-3

Muay Baran-1

Volleyball-2 Softball-2 Volleyball-1
2016-2017 Volleyball-7 Softball-5 Throw Ball-3 Athletics-2

Kabaddi-1

Volleyball-5 Softball-2(J&S) Throw Ball-1

Baseball-1

 Volleyball-3 Softball-1 Baseball-1 Volleyball-4
2017-2018 Volleyball-10 Softball-4 Throw Ball-6 Baseball-4

Kabaddi-1

Wushu-3   Rugby-5

Volleyball-2 Softball-2 Throw Ball-1

Baseball-1

 Volleyball-4 Softball-2 Baseball-1  
2018-2019        

Team participation in UNIVERSITY D-ZONE, INTER ZONE and STATE levels

Year Team University D-Zone University Interzone State

 

2012-2013 Volleyball

Football

Cricket

Kabaddi

Badminton

Best Physique

*Third

*Participation

*Participation

*Participation

*Participation

*Participation

 

 

 

 

*Participation

 
2013-2014 Volleyball

Football

Cricket

Kabaddi

Athletics

Badminton

 *Third

*Quarter Final

*Quarter Final

*Participation

 

*Participation

*Participation

 

 

 

*Participation

 
2014-2015 Volleyball

Football

Cricket

Kabaddi

Softball

Baseball

Badminton

Athletics

*Quarter Final

*Quarter Final

*Quarter Final

*Participation

 

 

*Participation

 

 

 

 

*Participation

*Participation

 

*Participation

 
2015-2016 Volleyball

Football

Cricket

Kabaddi

Softball

Baseball

Badminton

Athletics

Softball(Women)

*Winner

*Quarter Final

*Quarter Final

*Quarter Final

 

 

*Participation

 

*Third

 

 

 

*Fourth

*Quarter Final

*Participation

*Participation

*Quarter Final

*Winner(Youth)
2016-2017 Volleyball

Football

Cricket

Kabaddi

Softball

Baseball

Best Physique

*Winner

*Participation

*Quarter Final

*Quarter Final

 

 

 

*Third

 

 

 

*Fourth

*Quarter Final

*Participation

*Runner(Youth)
2017-2018 Volleyball

Football

Cricket

Softball(Women)

Softball(Men)

Baseball

Best Physique

Wushu

Badminton

*Winner

*Quarter Final

*Participation

 

 

 

 

 

*Quarter Final

*Third

 

 

*Quarter Final

*Third

*Quarter Final

*Participation

*3-Silver,1-Bronze

*Winner(Youth)
2018-2019        

 


N.C.C


AMAL DEVIII B.C.AParticipated in Republic Parade at New Delhi representing N.C.C Kerala Battalion
ASWATHI T KB.A. EconomicsParticipated in National Integration Camp held at Bodhgaya, Bihar
RESHMA K MB.Sc. BotanyParticipated in National Integration Camp held at Bodhgaya, Bihar
NESMA FATHIMA All India Trekking Camp, Rajasthan
SWATHI RAVEENDRANB.Com. Co-Operation All India Trekking Camp, Rajasthan
RAIHANATH V S B.Sc. AquacultureParticipated in Thalsainik Camp held at New Delhi and secured two Gold medals
AUGNAS JOHNSONB.Sc. PhysicsParticipated in Thalsainik Camp held at New Delhi.
AFSAL P AB.Com. Computer ApplicationParticipated in Thalsainik Camp held at New Delhi.

N.S.S


MOHAMMED RAFIParticipated in the N.S.S Adventure Camp held at Manali, Himachal Pradesh (2013- 14)
RUWINSHA KHANParticipated in the N.S.S Adventure Camp held at Manali, Himachal Pradesh (2013-14)
10 N.S.S VOLUNTEERSParticipated in International Workshop on Paliative Care held at Bhuvaneswar, Orissa (2013-14)
ALFEENA Participated in N.S.S. National Integration Camp held at JAIN University, Rajasthan (2014-15)
THASLEEMAParticipated in N.S.S. National Integration Camp held at JAIN University, Rajasthan (2014- 15)
ARJUN Participated in N.S.S. National Integration Camp held at JAIN University, Rajasthan (2014- 15)

NET, SET, JRF


HABEEBMON K CM.Sc. Plant ScienceCSIR JRF(NET)

AWARDS


SHEEBA V AM.Sc. Plant ScienceProf. Sivarajan Memorial Award for securing Highest mark in Taxonomy paper under Calicut University
HABEEB MON K CM.Sc. Plant ScienceBest Paper Presentation Award in National Seminar conducted by KKTM College, Kodungallur
SABIN P QBest Poster Presentation Award in National Seminar conducted by KKTM College, Kodungallur